Záhony, kterým se přezdívá BIO, jsou záhony, které jsou vybudované tak, že vytváří teplo ze surovin, které na základ záhonu použijeme.
Výběr vhodného místa a času k založení záhonu
Pro záhon potřebujeme vybrat místo tak, aby na něj šlo co nejvíce slunce. Místo by nemělo být extrémně suché. Záhon by měl být dostupný ze všech stran. Nezáleží na období, kdy bude záhon založený. K tomu, aby začal správně fungovat, je třeba počkat, až se vrstvy pod povrchovou zeminou začnou rozkládat a uvolňovat teplo.
Velikost a výška záhonu
Šířku záhonu je dobré zvolit prakticky, aby se dal pohodlně obstarat. Délka závisí na druhu rostlin, které mají v záhonu růst. Na bylinky stačí malý záhon, na květiny zase dlouhý tak, aby ladil s okolím. Pokud to má být zeleninový záhon, měl by být delší, aby se práce kolem jeho zakládání vyplatila.
Výška záhonu a materiál na obložení nadzemní části
Přestože je velká část záhonu pod úrovní terénu, nadzemní část je potřeba něčím ohraničit a dát záhonu tvar a vzhled. Výšku si lze zvolit libovolně, nejpraktičtější je udělat si ji přiměřeně postavě člověka, aby se stačilo k údržbě jen natáhnout. To ocení každý, kdo má občas problém s bolestí zad. Materiál na ohrazení zvolíme pečlivě, měl by nám pár let vydržet. Může se využít dřevo, třeba starší trámy, silné fošny. Dřevo musí být zdravé a zbavené starých nátěru. Pro ošetření můžeme použít některý z ekologických prostředků na ochranu dřeva a třeba lněný olej. Na venkovní část se může dát tmavý nátěr, protože tmavá barva dobře absorbuje sluneční energii. Pokud není dostupné dřevo, lze použít i kámen, nebo staré očištěné cihly. Proutěná ohrádka je hezká, ale pro tento účel nevhodná, protože neudrží teplo.
Struktura záhonu
Záhon vykopeme do hloubky minimálně 80 cm. Do základu dáme větší kusy dřeva. Můžeme použít staré části nábytku, nebo zbytky ze stavby pergoly. Dřevo musí být bez nátěru. Na tuto vrstvu dáme drobnější nalámané větve, které zasypeme hoblinami a můžeme dát i hnůj. Pokračujeme ve vrstvení, použijeme dostupné suroviny, listí, slámu, posekanou trávu, štěpku, kousky kartonu, rozřezaný papír, kompost, další vrstvy hnoje. Průběžně všechny vrstvy hojně zvlhčíme. Není třeba silou stlačovat, hmota bude pracovat sama a spodní část bude zároveň plnit funkci drenáže. Na závěr dáme podle potřeby hlínu, kterou jsme vykopali, zbavenou kamenů a nečistot. Můžeme posypat dusíkatým vápnem pro desinfekci hlíny. Jako vrchní vrstvu použijeme kvalitní zeminu pro pěstování zeleniny, bylin či květin. Vše pořádně zalijeme, přikryjeme černou netkanou textilii a necháme záhon odpočinout. Pokud uděláte záhon během podzimu, na jaře stačí dosypat hlínu a začít zahradničit.