Před vysazením rybízu a angreštu, ale také i ostatních ovocných druhů na nově přidělené místo v zahradě, kde se více let nehospodařilo, doporučují odborníci se alespoň dva roky věnovat zlepšení půdy. V roce prvním a to většinou na podzim, půdu na vybraném místě zpracujeme do hloubky asi 40 cm a vyhnojíme ji chlévským hnojem nebo kompostem v dávce asi 500 kg na 10 metrů čtverečních a můžeme do zásoby použít i minerální hnojiva. Tímto je například Cererit. A jak pokračujeme s výživou v dalších letech?
Hnojení angreštu a rybízu
Fosforečnou výživu zapravíme do půdy na období až pěti let a draselnou na období tří let. Obě bobuloviny mají vysoký nárok zejména na draslík a dusík. Ze sortimentu nabízených draselných hnojiv pro nás nejlépe vyhovují hnojiva, která jsou v síranové formě. Pokud máme lehkou půdu, můžeme pro nedostatek jiných hnojiv na podzim použít draselnou sůl.
Citlivost obou plodin na chlór
Při výskytu okrajového hnědnutí listů bobulovin a při svinování listových čepelí ve směru nahoru, je toto způsobeno vysokým příjmem chlóru. Zabráníme tomu, když budeme přihnojovat dusičnanem amonným. Na uvedený nadbytek chlóru je více než černý citlivý zejména červený a bílý rybíz. Ale pozor, okrajové popálení listů je podobné příznakům nedostatku draslíku, ale v tomto případě jsou listy bobulovin tmavě zelené a vrásčité.
Jak hnojíme dál?
V dalších letech, když už máme keře vysazené, doplňujeme výživu nejlépe každým druhým rokem. Zpočátku asi dva kilogramy kravského hnoje nebo kompostu na keř, a když už jsou naše keře v plné plodnosti tak až šest kilogramů kompostu na keř. V dalších letech hnojíme nejlépe každý druhý rok, na začátku plodnosti mladých keřů dávkou 2—3 kg na keř, v plné plodnosti 5—6 kg na keř. Většinou na podzim doplňujeme výživu na těžších hutných půdách. Pokud máme lehké půdy, tak toto období je brzy na jaře. Opatrně zapravíme kompost nebo organické hnojivo alespoň několik centimetrů do země.