Mečíky patří k našim nejkrásnějším letním květinám, které se pěstují hlavně pro řez do vázy. Mimo dobu květenství mají všední nezajímavé listy, ani je nevysazujeme do skupinové výsadby v okrasné části zahrady, ale spíš si je dáváme bokem anebo tam, kde je to pro nás praktické.
Rostlina vyžaduje slunné stanoviště a místo chráněné před větrem. Nejvhodnější je pro ně středně těžká půda bohatá na živiny, obohacená humusem s neutrální půdní reakcí. Záhon si připravíme už na podzim a hluboce ho zryjeme a vyhnojíme dobře rozleželým kompostem. Na jaře ještě přidáme vícesložkové hnojivo, které podporuje růst a květenství i jasnou barvu květů. Asi dva týdny před výsadbou dáme hlízy do teplé místnosti, aby narašily. Sázíme je na záhony asi 20 cm od sebe do řádků vzdálených od sebe 15 cm. Ideální je hloubka asi 10 cm. Vegetační vrchol musí směřovat nahoru. V místech, kde je nadprůměrný výskyt srážek, podsypeme hlízy tenkou vrstvou písku proti nadměrné vlhkosti půdy.
Pokud si chceme mečíky ve váze užít delší dobu, vysadíme je ve třech termínech. Začneme v polovině dubna, kdy se půda začne prohřívat, druhou várku dáme do země začátkem května a poslední asi za 14 dní.
Pokud chceme krásné květiny, po celou dobu vegetace záhon prokypřujeme, zaléváme a přihnojujeme v počátku ledkem, později plným hnojivem. Nemocné a zakrnělé rostliny hned odstraňujeme. Do vázy si mečíky řežeme, když se začne rozvíjet nejspodnější květ. Části rostlin, které si nestihneme vzít do vázy, hned po odkvětu odřízneme, aby se tvorbou semen rostlina neoslabovala a dobře se vyvinuly nové hlízy.
Ranější mečíky nám budou svými květy dělat radost v červenci a srpnu. Pokud chceme květy dříve, musíme si předpěstovat sazenice od poloviny března ve vhodném teplém prostředí.
Pro různé variace kytic si pořídíme několik barevných variant kultivarů, kterých existuje poměrně široký sortiment.