Spousta lidí tvrdí, že pokud dítě hraje také na hudební nástroj, rozvíjí se jeho schopnost učit se a vykazuje daleko lepší výsledky ve škole a při zkouškách a při práci apod. Nejnovější studie se na tento fenomén dívá trochu více střízlivě a říká, že zas tak velká korelace mezi hudební výchovou a učením není, sděluje však jedno, a to, že děti, které se učí hrát na hudební nástroj již od malička, mají potom daleko větší šanci, že sbalí pěkné holky či oslní fajn kluky na střední a na vysoké. Pokud zařizujete hračky pro malé děti, asi na něco takového zrovna nemyslíte, je však důležité vzít v potaz to, že hudební výchova (s jakýmkoliv hudebním předmětem) zase o něco dále prohlubuje charakter dítěte a rozšiřuje jeho portfolio dovedností s tím, že hra na hudební nástroje zlepšuje jeho jemnou motoriku a přispívá tak k šanci, že bude v budoucnu trávit svůj čas i trochu přínosněji.
Děti jsou vůbec zajímavá stvoření, která se učí všechno, co by nemusely, ale nechtějí se učit to, co mají. Je poté na rodičích, jak se k této selektivní zvídavosti postaví. Dřevěná píšťalka je ale jedním ze způsobů, jak dítě nejen zabavit, ale také naučit něco o hudbě či o zvuku a tónině. A kdo ví, třeba si dítě bude pískat tak často, že se i samo něco naučí a třeba ho to i chytne. Každý má nějaký hudební sluch v různé fázi a je jen na něm, jak moc jej rozvine či ne. Nejdůležitější je asi to, aby dítě mělo co možná největší výběr různorodých aktivit, protože jenom tak zjistíte, co je ve skutečnosti vlastně baví a co ne. A potom už je to jednoduché.
Hlavní je, abyste dali dítěti dostatečně široký výběr a náhled na rozmanitost života. A navíc je to sranda za pár korun, která dokáže udělat více užitku než drahé hračky na jedno použití.